NAPSALI JSTE NÁM: Zážitky z výletu roudnických seniorů

  •  

Ve středu 25. dubna jsme jeli do kraje Mladé Boleslavi, jako obvykle pod vedením Mileny Machové.


První zastávka byla v Kosmonosích. Po pár krocích jsme zůstali stát před krásou Lorety. Kaple neměla jen vypracovanou fasádu, ale celou sbírku soch, reliéfních obrazů s biblickými náměty. Měli jsme štěstí na průvodkyni, úžasná seniorka a lokální patriot. Kaple Loreta, kterých je v Evropě málo, ale v Čechách poměrně velký počet, dostala název podle Loreta, poutního místa u jadranského přístavu Ancona v Itálii. Je to napodobenina domnělého domu P. Marie v Nazaretu, kde byl vychováván, spolu se sv. Josefem, Ježíš.

Loreta v Kosmonosích byla vystavěna po barokním zámku a klášteru italským architektem Alliprandim. Podnět dal Jakub Černín z Chudenic. Po prohlídce i interiéru jsme se procházeli v areálu Lorety, nejblíže je kaple sv. Martina. Do očí nám padla i Campanilla (zvonice), věže kostela Povýšení sv. Kříže, zámek. Městečko je bohaté na památky.

Druhá zastávka byla ve Svijanech, známých hlavně výrobou piva. Svijanský zámek byl bez průvodce,ale potřebné informace jsme získali v Infocentru, kde byly též zajímavosti z Libereckého kraje, výstava o škole Montessori (tento způsob výuky vystihuje  „Škola hrou“ našeho J. A. Komenského). I když písemná zmínka o Svijanech, respektive tamním klášteře, je z roku 1345, renesanční zámek dal vystavět Jaroslav z Vartenberka (1567-1578), dalším majitelem byl Jáchym Ondřej Šlik, který byl popraven na Staroměstském náměstí v Praze r. 1621. Největší rozkvět byl za Valdštejnů, poté zámek vlastnili Rohanové, pak už „jen“ úpadek- kdyby zámek nekoupil pivovar, s.r.o. Pivovar (1564-1998) provedl rekonstrukci zámku a již za 3 roky byl zámek otevřen veřejnosti!

Dnes je v zámku archeologická expozice z doby bronzové, expozice historická, výstava o pivovarnictví, prohlídka podzemí, fotografická výstava o romské kultuře. Nejvíce nás zaujala expozice z doby bronzové. Také jsme se stali herci-po vstupu do výstavní místnosti nás snímalo několik tajných kamer a byli jsme na filmovém plátně, kde prostor hlídal svijanský „Achilles v dobovém brnění z doby bronzové a mečem, který nás doslova „kosil“. Oběd v pivovarské restauraci se zdejším gulášem a pivem, to byla příjemná tečka za zážitky, z nichž jen některé jsem mohla zaznamenat.
Ještě nás ale čekal zámek v Mnichově Hradišti, s opět velmi příjemnou a nadšenou průvodkyní, tentokrát juniorkou. Zámek byl postaven na místě pevnosti ze 13. století v renesančním stylu. O stavbu se zasloužil Václav Budovec z Budova, který byl též popraven   na Staroměstském náměstí v r.1621. Posléze koupil zámek Albrecht z Valdštejna, který ho dal přetvořit do barokního stylu. Zámek patřil Valdštejnům až do konce 2. světové války. Dnes je zámek ve vlastnictví státu. Má několik prohlídkových okruhů. Jeden okruh zahrnuje kapli, kde je pochován právě Albrecht z Valdštejna (zavražděný v Chebu r. 1634). Také jsme se dozvěděli, že na zámku jednala tzv. Svatá aliance (panovníci Ruska, Rakouska a Pruska), která se radila, jak v Evropě dále po napoleonských válkách. Sídlí tu  i knihovna s 22.000 svazky, která byla převezena z Duchcova, kde o knihy pečoval známý Giacomo Casanova. My jsme procházeli příjemným okruhem s autentickými interiéry z 18. století.

Na tomto výletě nám přálo i počasí, a tak jsme měli stále dobrou náladu. Napadlo nás, jak naše dějiny a tedy i památky jsou na evropské úrovni, jako v kterékoli vyspělé evropské zemi. A česká jména jsou snad ve všech oborech lidské činnosti! A tedy že hrdost na naše předky, která zavazuje, je na místě!

Jana Jakešová, Svaz seniorů v Roudnici nad Labem