Napsali jste nám: Výlet do slavné historie

  •  

Cílem výletu našeho Klubu seniorů byl hrad Karlštejn. A sice pár hodin před jarní rovnodenností, kdy sluníčko slibuje tolik očekávané jaro. Takže nálada byla skvělá a trochu slavnostní.

Již v autobusu nám Milena Machová připomněla dobu a dílo našeho nejslavnějšího panovníka Karla IV. V té době Čechy byly opravdovým centrem Říše římské. Základní kámen pro hrad Karlštejn byl položen 10. 6. roku 1348 samotným Karlem IV. za účelem uložení korunovačních klenotů a ostatků svatých. Z tohoto hlediska je nejdůležitější Velká věž s kaplí Sv. Kříže.

Naše prohlídka byla tentokrát zaměřena na Císařský palác, který nabízí seznámení s reprezentačními a soukromými komnatami Karla IV., císaře a krále a tím přiblížení tohoto úžasného muže. „Největšího Čecha“ jak ukázala anketa ČT roku 2005. Po obědě jsme ještě umocnili krásu hradu i obce Karlštejn (dříve název Karlův Týn v katastrálním území Budňany) návštěvou v Muzeu Betlémů a zajeli jsme do blízkého vápencového lomu Velká Amerika, který připomínal hluboký kaňon, částečně zaplněný vodou. S příjemným pocitem naplnění našeho očekávání jsme se vraceli do svých domovů.