Napsali jste nám: Naše Fany slavila 95 let

  •  

V klubovně  ČČK  Duchcov  oslavila 19. března spolu s dalšími jubilantkami Františka Amihaseová  své 95. narozeniny. Další oslavu měla druhý den na Valné hromadě  ČČK Teplice, kde obdržela  kytici a velký dárkový balíček spolu s pamětní medailí k 100. výročí založení ČČK. Do třetice  tato čiperná oslavenkyně pozvala starostu Duchcova Zbyňka Šimberu, místostarostu Stanislava  Strohmeiera, zástupce  pečovatelské služby Alice, Sokola, Obce baráčníků i ČČK Duchcov a k tomu i svoji rodinu, takže cukrárna Romance byla zaplněná.

Fany, jak ji všichni říkáme, se narodila 6. 4. 1924 v Libkovicích  jako Krajníková. Otec dělal řidiče sanitky, tak ji už v 10 letech ji přihlásil do kroužku první pomoci. V Lomu vyšla měšťanku. Za války v roce 1943  napadli Němci  jejího otce a on na zranění zemřel v pouhých 43 letech. Maminka ji zemřela v 69 letech.

Když byla za války jako osmnáctiletá nasazená do Horního Jiřetína, sloužila v německé rodině jako pomocnice v domácnosti a pomáhala s výchovou 2 dětí. Bohužel, celou dobu domů nesměla. V květnu 1945 přijelo do Lomu ruské vojsko, byli tam zranění. To už si ji zaučoval  doktor a ona mu pomáhala obvazovat ruské vojáky. Za to od nich dostala moskevský chleba, salám a kopějky.

Po osvobození se 15. 9. 1945 vdala za pana Sainera na zámku v Duchcově. Prstýnky si nechali udělat z kopějek a  odstěhovali se na osadu Pokrok, která patřila k obci Hrdlovka. Měli dva syny, Václava a Mirka. V roce 1969 se rozvedla. Při pobytu v Mariánských lázní se seznámila  s pane Amihaseem, což byl Rumun. Léčil si tam zranění z války. VKadani byla v roce 1970 druhá svatba. Manžel zemřel v roce 1980.

Když byla na Pokroku založena skupina  Červeného kříže, využila toho a přihlásila se tam. Jako zdravotní sestra pracovala po půlročním kurzu v jeslích v Duchcově. Když bylo v nemocnici Duchcov otevřené dětské oddělení, dodělala si zdravotní školu v Teplicích a nastoupila s kamarádkou  k dětem na třísměnný provoz.  Moc se jí tam líbilo a podle vyprávění těch, co jí znali, byla oblíbená pro svoji usměvavou a dobrosrdečnou povahu.

Když se osada Pokrok stěhovala na podzim 1985 do paneláků v Duchcově, Červený kříž tam pokračoval a Fany se hned zapojila také, do Sokola  chodila od 12 let  a u Baráčníků je 27 let. Opravdu úctyhodná činnost.

Nezbývá než naší oslavenkyni popřát ještě to zdravíčko do té stovky. Z naší skupiny Červeného kříže se takového věku dožila Josefa  Šubiková, která zemřela v roce 2008.

Marie  Polívková  předsedkyně  ČČK  Duchcov