Nahoru a dolů Zadní zemí

  •  

České Švýcarsko, tak se tomu kraji říká, nás přivítalo krásným slunečným dnem.
Autobus z Děčína končí v Janově. Tady začíná naše putování. První kroky směřují na rozhlednu. 160 schodů na vyhlídkovou plošinu stálo za to pro krásný kruhový výhled. Přes golfové hřiště kolem Císařské lavičky, osadu Hájenky, obec Růžová vystoupáme k nové rozhledně Růženka. Posvačíme a další úsek nejprve loukou kolem zvoničky, pak lesem ke kamennému Veroničinu kříži.

Odtud je to jen kousek do osady Kamenná Stráň. V příjemném udržovaném prostředí lesa a luk se zde ukrývá malé množství roubených chaloupek památkově chráněných. Kolem kvetoucích pěnišníků se noříme do lesa a po chvíli jsme u Dolského mlýna. Kamenice má dost vody ke koupání. Někdo namočí jen nohy pro osvěžení, ale Honza celé tělo.

Libuje si, jak to bylo příjemné i když studené. Překročíme Kamenici a směřujeme po proudu k byvalému mostu na kostelní stezce. Pak stoupáme roklí kolem kapličky ve skále do Vysoké Lípy. Napojíme se na ,“modrou“,. Směr Mezní Louka. Ještě u Zámečku je příroda svěží a neporušená. Přejdeme Vysoký most a je vše jinak, pořezané suché stromy. Vstup do Divoké soutěsky je zakázán kvuli padajícím stromům. Poslední kilometr připomíná vytěžený les po velkém polomu. Holina a pusto. Mezní Louka, občerstvení a nástup do autobusu. Začíná cesta domů. 14 turistů ukončilo 15 km. cestu bez újmy na zdraví.

Turisté z Litoměřic