Na sociální služby peníze stále chybí. Zastupitelé projednali částečné dofinancování

Krajští zastupitelé na své mimořádné schůzi projednávali dofinancování sociálních služeb. Podle asociace krajů chybí celé republice na sociální služby víc než dvě miliardy korun. Jen v Ústeckém kraji je to více než 340 milionů korun, které poskytovatelé nemají letos k dispozici na provoz domovů pro seniory, azylových domů a dalších pobytových zařízení.

„Od ministerstva nám přišlo na účet 97,1 milionů korun. To je zhruba o 240 milionů méně, než kolik poskytovatelé sociálních služeb v našem kraji na svůj provoz letos potřebují. Státem doporučované čerpání evropských peněz není snadné a je jasné, že dofinancování sociálních služeb v tomto roce z prostředků Operačního programu Zaměstnanost je věcně nereálné. Z potřebné jedné miliardy by letos bylo možné využít z dotačních prostředků maximálně 59 milionů korun,“ vysvětlil radní Miroslav Andrt.

Kraj dostal od státu na sociální služby méně, než je potřeba. Výpadek je způsoben i tím, že vláda schválila sedmiprocentní navýšení mezd, ale poskytovatelé měli v žádostech zohledněno pouze pětiprocentní. O částečné dofinancování v mimořádném termínu se poskytovatelé sociálních služeb budou moci přihlásit od 6. do 11. září.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*