Nezadržitelně se blíží období prázdnin, dovolených u moře i opalování na koupalištích. S větším počtem slunečných dnů si zaslouží zvýšenou péči také kůže. Naprosto bezpečný pobyt na sluníčku lze zvládnout, jen pokud na sobě máte dostatečnou ochrannou vrstvu opalovacího krému. Naše kůže totiž bez větších problémů snese sluneční záření pouze několik krátkých minut. Někdo se spálí za 10 minut, jiný tam může být i 2 hodiny a je jen krásně opálený. Může za to fototyp vaší pokožky. Podle primářky kožního oddělení chomutovské nemocnice Radky Neumannové si kůže pamatuje, jak se o ni od malička staráme. Sluneční paprsky, které dopadají na kůži během celého našeho života, se sčítají, a tak se na nás nedostatečná ochrana dříve či později projeví ve formě vrásek, pigmentových skvrn a také kožních nádorů.
Jak se o kůži během léta starat, abychom co nejúčinněji předešli rakovině kůže?
Kůže každého člověka je vzácný dar, který chrání naše tělo a udržuje takzvanou homeostázu – stálost vnitřního prostředí. Jakým způsobem se oni staráme od malička, je důležité i pro roky budoucí. Jednou z funkcí kůže je ochrana před dopadajícím každodenním rakovinotvorným UV zářením, kůže má mechanismus opravy těchto nádorových změn. To, že si kůži spálíme, je známka zánětu, který v kůži UV vyvolá. Proto je důležité ji chránit krémy s fotoprotekcí.
Takže je nutné používat krém s ochranným faktorem i mimo letní měsíce?
Jak již bylo řečeno, UV dopadá na kůži každý den – v létě, v zimě, i přes mraky, UVA záření projde i přes sklo auta nebo v domě, dopadá i 60 centimetrů pod vodní hladinu. Dávku dostaneme, i když jdeme do obchodu, jsme na zahrádce a nemáme ochranný oděv. Pokud jsme v zimě na horách v zimě, zvláště na ledovci, je dávka záření ještě vyšší. Jestli nechceme rakovinu kůže, musíme se chránit.
Jak se starat o dětskou kůži a naopak jak se starat o kůži seniora?
Kůže dětského pacienta i seniora je velmi křehká, tenčí, citlivější, děti do tří let by se neměly vystavovat slunci vůbec, při spálení je zde vyšší riziko melanomu v pozdější době. Stejně tak u seniorů hraje roli fototyp kůže, dávka záření za život a hlavně opakované spálení. Vyšší riziko je u lidí, co mají v rodině kožní nádor nebo ho již sami měli. Nádorů kůže přibývá, proto je nutné se chránit po celý život.
Je znát osvěta a lidé o svou kůži pečují více než třeba před deseti, dvaceti roky?
Samozřejmě, v době mediální osvěty se lidé více chrání, vědí, co záření způsobuje, jak je důležité samovyšetřování kůže, již znají, jak kožní nádory vypadají a s čím jít včas k lékaři a jak se správně chránit. Prevence je důležitá.