Na mamograf máte nárok i po sedmdesátce

  •  

Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění žen a může je postihnout v kterémkoliv věku, včetně seniorního. Preventivní vyšetření by tak měla absolvovat každá žena bez ohledu na věk. „Screeningové mamografické vyšetření je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění ve dvouletých intervalech všem ženám od 45 let, které nemají žádné příznaky a nejsou v dispenzární péči z důvodu onkologického onemocnění prsu,“ říká mluvčí VZP Viktorie Plívová a dodává, že pro absolvování vyšetření není určena horní věková hranice, to znamená, že toto preventivní vyšetření máte hrazeno zdravotní pojišťovnou i ve věku nad 70 let.

Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění žen, z toho velkou část tvoří pacientky – seniorky. Cílem mamografického vyšetření je včasný záchyt zhoubných nádorů, které se mohou objevit i bez předchozích obtíží. Dobrou prevencí je také samovyšetření prsů, není však rovnocennou náhradou.

Podmínkou je, že vyšetření musíte absolvovat v akreditovaném mamografickém screeningovém centru. Musíte mít žádanku od gynekologa nebo obvodního lékaře a od vaší poslední návštěvy uběhly minimálně dva roky.