Mnoha bolestem se můžete bránit změnou životního stylu

  •  

Za dobu mé více jak třicetileté lékařské praxe se mnoho věcí změnilo. Lidé se dožívají stále vyššího věku, a proto se jejich obtíže akcentují. Je ale pravdou, že se neustále vyvíjí věda i medicína a máme dnes více možností léčby než před třiceti lety.

Bolesti zad

Výrazně více si dnes senioři, ale i mladší pacienti stěžují na bolesti v zádech. U starších pacientů  je,  pokud  vynecháme úrazy, nejčastější příčinou „artróza  páteře  a opotřebení plotének“ a stavy po chorobách z mládí, tedy posuny obratlů, skoliózy a další. Pokud nebyl dlouho, více jak tři roky, proveden rentgen, tak je potřeba jej udělat. Zde se zjistí stav páteře, dá se odhadnout i  osteoporóza  (odvápnění kostí), a pokud je na ni podezření,  tak  se  doplní  denzitometrie.

Odvápnění  je  velmi častou příčinou obtíží hlavně u  žen a  dá se medikamentózně  léčit,  aby  nedocházelo  ke zlomeninám obratlů. Ve vyšším věku,  pokud  nejsou  skutečně velké obtíže a dráždění nervů, se  postupuje  většinou  konzervativně  bez  operačního  řešení,  které  je  rizikové.  Metodou volby  jsou  analgetické  infuze, rehabilitace,  prášky  na  bolest, nošení  podpůrných  bederních ortéz nebo cílené obstřiky pod CT. Je nutno se smířit s tím, že se  obtíže  již  trvale  neodstraní, jen je můžeme mírnit.

Co je ale hlavní a nejdůležitější, je upravit si životní režim, a  to  může  každý  sám.  Nutno mít správnou  tvrdší  matraci, pravidelně cvičit a posilovat zádové a břišní svaly, vyloučit zvedání těžkých břemen a dlouhou práci  v předklonu  (nejhorší  je žehlení,  vaření  atd.).  Špatná jsou i  hluboká dozadu skloněná křesla a sedačky.

Bolesti velkých kloubů

Nejvíce si stěžujeme na kyčle a  kolena. Většinou jde o artrotické bolesti, tedy bolesti z opotřebování  chrupavky  v kloubech. O možnostech léčby jsme již  jednou  psali.  Jde  o užívání tabletek na výživu chrupavky či injekce  s kyselinou  hyaluronovou do kloubů. Zdravotní pojišťovny tyto injekce hradí až při vyšším  postižení  (II.  stupeň), a  to  jen  do  kolen.  Je  možnost do  ostatních  kloubů  aplikovat injekce  s kolagenem  nebo  tzv. injekce  ACP,  což  je  aplikace plazmy s trombocyty vyrobená z  vlastní  krve.  Tento typ  léčby je levnější než plná platba za injekce s kyselinou hyaluronovou.

Samozřejmě  řešením  při  jasné indikaci je operace a náhrada umělým  kloubem.  Dnes  umí medicína  vyměnit  prakticky všechny klouby, od kyčelního přes koleno, hlezno, rameno, loket až po drobné klouby prstů a   hlavní kloub palce u nohy.

Co  je  ale  společné  u těchto obtíží,  jsou  vlastní  možnosti ovlivnění bolesti – pravidelně cvičit, nejlépe bez zatížení dolních  končetin,  tedy  rotoped nebo kolo a plavání. Preparátů   na   výživu chrupavek  je  mnoho,  od  pacientů  v ordinaci  slyším,  že asi  nejlepší  subjektivní  účinky jsou u preparátu ALAVIS, který  byl  původně  určen  jen pro zvířata, ale nyní je vyráběn i pro lidi. Zabíral dle sdělení  pacientů  i ten  „koňský“ a hlavně byl levný.

MUDr. Jiří Madar
Klinika TORNERO s.r.o.
www.klinikatornero.cz

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*