Mimořádná výstava v Chemnitzu – celá v češtině

Skoda S100, Baujahr 1974, mit Leihgeberin. Foto: Jutta Boehme
  •  

Muzeum archeologie v Chemnitz (SMAC) pořádá do 31. března 2019 mimořádnou výstavu o sedmsetletých dějinách česko-saských vztahů nazvanou Sasko Čechy 7000. Láska, žal a vzdušné zámky. Výstava je celá v češtině a je k ní k dispozici i český katalog. Českou tiskovou zprávu k výstavě včetně katalogu najdete na webové stránce www.drazdany.info/presse/2936.

Dynamické vztahy a bohaté dílčí aspekty obou regionů v širokém chronologickém rámci od doby kamenné po současnost tu stojí v centru pozornosti. Výstava líčí úzká spojení obou území, jejich konflikty i usmíření, lásku a spory, vzájemné sblížení a odcizení. Pomůže nám porozumět, proč si jsou Sasko a Čechy na jedná straně tak blízko, na druhé tak daleko. Když Wettini a Jiří z Poděbrad roku 1459 v chebské smlouvě pevně stanovili hranici mezi Saským kurfiřtstvím a Českým královstvím, vytvořili tím jednu z dodnes nejstarších hranic v Evropě. Přitom život v pohraniční byl nadále utvářen svobodnou vůlí s přeshraničními vztahy a společnými přesahy.

Výstava prezentuje zásadní objekty archeologie a kulturních dějin obou regionů a nabízí exkluzivní pohled na významné umělecké poklady Čech. Ale zkrátka nepřijdou ani lidé jako aktéři dějin. Vždyť to jsou muži a ženy, kteří jako nositelé a nositelky politických rozhodnutí, představitelé církve, intelektuálové, vojáci, řemeslníci a umělci, kdo navazuje, pěstuje, zpečeťuje, přerušuje a občas zavrhuje vztahy. Texty na výstavě a v katalogu jsou německy a česky. Rezervace skupinových prohlídek v češtině na e-mailu buchung@smac.sachsen.de.