E-mailové schránky seniorů stále častěji zaplňují lživé zprávy. Jejich množství přibývá teď před prezidentskými volbami a během energetické krize. Senioři se tak setkávají s napadáním kandidátů nebo s informacemi, že imobilní lidé nebudou moci volit.
Doba se změnila a spousta informací jako jsou emaily, texty, videa, které kolují na internetu, jsou dezinformace nebo fake news. To znamená, že jde o lživé a účelově upravené informace, které jsou buď zcela lživé, překroucené nebo vytržené z kontextu.
Podle ředitele centra Elpida by mohla seniorům pomoci lživé zprávy odhalovat série videí. Tematicky jsou volena podle skutečných lživých zpráv neboli fake news. „Nálepka, že český senior je typický šiřitel fake news je nefér a výzkumy tomu ani neodpovídají,“ dodává Jaroslav Valůch, lektor ověřovacích dílen a vedoucí programu ověřování informací a mediálního vzdělávání v organizaci Transitions. Takovéto nepravdy či polopravdy jsou mnohdy zasílány naprosto cíleně, za jediným účelem – záměrně ovlivnit mínění lidí.