Litoměřičtí turisté už jsou zase na cestách

  •  

Ani časné vstávání, ani ranní chlad, ani avizovaná vyšší náročnost a délka trasy pravověrného turistu neodradí. A takových se nás dnes na výletě na Kokořínsko sešlo celkem 41. Tentokrát jsme zvolili obhlídku méně známých, ale o to zajímavějších míst mezi Mšenem a Lhotkou.

Po zdokumentování účastníků na nádraží ve Mšeně jsme prošli městečkem a vyrazili do přírody. Minuli jsme tzv. Františkovu alej, což je projekt obnovy původní aleje stromů a keřů lemujících starou polní cestu. A pak za vesnicí Sedlec jsme vešli do údolí se zajímavým jménem Kočičina – hlubokého kaňonu trochu pralesní podoby s úžasnými skalními útvary.

Po náročnějším výstupu k vesničce Hradsko, která má pěkný kostel sv. Jiří a archeologické nálezy prokazující osídlení již před více než 35.000 lety, jsme sešli zpět do údolí a v restauraci U báby Šubrový jsme hodinku odpočívali před další cestou. Jmenovaná bába už se tam nevyskytuje, nahradil ji velice vstřícný pan šéf a milá servírka – oba nám ochotně poskytli posilnění před další cestou. Tu jsme absolvovali po polních a lesních cestách, až na malé výjimky mimo silnici, kolem dalších skalních útvarů, rybníků a zajímavých staveb.

Měli jsme možnost vidět Kokořínský důl z jiného pohledu než cyklista nebo motorista, což si mnozí pochvalovali. A tak jsme v pohodě a dobré náladě došli k vlaku do Lhotky. Je třeba pochválit všechny účastníky, že ušli celkem 14 km (někteří i o něco víc) a žádný nevyužil možnost výlet předčasně vzdát.

Klub českých turistů Litoměřice