V ústecké nemocnici se ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií UJEP rozjela unikátní mezioborová laboratoř 3D tisku. Na pracovišti se budou vyrábět modely kostí a orgánů pro předoperační plánování, a také pro výuku. Hlavními benefity pro pacienty bude zkrácení operační doby, snížení krevní ztráty, snížení operačního zásahu do těla pacienta a také rychlejší rekonvalescence.
„Lékař si na tiskárně může vytisknout například poškozenou či deformovanou kost, obratel, pánev, lebku nebo třeba nádorové či zánětlivé ložisko uvnitř orgánu či kosti. Na ní si chirurg může ještě před operací vyzkoušet plánovanou terapii, může si vizualizovat jinak nedostupné struktury, eventuálně zjistit přesně jejich vztah ke zdravé, respektive nepoškozené tkáni,“ přibližuje výhody 3D tisku v medicíně přednosta ortopedické kliniky Tomáš Novotný, s tím, že metoda přináší velký potenciál pro lékaře chirurgických oborů a benefit pro pacienty.
V Masarykově nemocnici je v současnosti 3D tisk využíván přímo k terapii, a to pro individualizované implantáty, jakými jsou náhrady defektů skeletu v ortopedii, náhrady defektů lebky v neurochirurgii nebo pro konstrukci dlah v chirurgii dutiny ústní, čelistí a obličeje.