Květoslava Čelišová: Chceme, aby senioři mohli důstojně žít

  •  

S důchodem pod 10 tisíc korun měsíčně musí v Česku vystačit zhruba 190 tisíc seniorů. Sněmovna hlasuje o důchodové novele, podle které by všichni důchodci měli dostat příští rok po  každoročním  zvýšení penze ještě další příspěvek. Činit by měl tolik, kolik bude po zákonné  valorizaci  průměrné penze  scházet  do  900  korun. Podle místopředsedkyně Krajské  rady  seniorů  Ústeckého kraje a členky kolegia Rady seniorů ČR Květoslavy Čelišové to ale není dostačující.

Průměrný důchod se příští rok pravděpodobně zvýší opět o 900 korun měsíčně, tedy nad rámec zákonné valorizace. Je to v kontextu k letošnímu zvýšení penzí už velký krok k narovnání důchodů, které dlouhodobě požaduje rada seniorů?

Není to velký krok. Starobní penze sice vzrostly, ale ve vztahu  k  ekonomicky  aktivní  populaci to stále nestačí. Nemluvě o    růstu cen energií, bydlení, zdražování  základních  potravin. Důsledkem je, že mezigenerační  spravedlnost  v  České republice se propadá. I  když  se  Babišova  vláda snaží  napravit  to,  že  situace mnoha  penzistů,  byť  celý  život pracovali a platili příslušná pojištění, je vše, jenom ne důstojná.  Pokles  dynamiky růstu starobních penzí nepřetržitě pokračuje od roku 2016, meziroční nárůst je třetím nejnižším  za  posledních  16  let. Alarmující je, že penze oscilující  okolo  životního  minima, což  je  3  410  Kč,  pobíralo  téměř 13 tisíc lidí a na průměrnou starobní penzi 13 358 Kč nedosahovalo 961 335 starobních důchodců, což je víc než polovina všech penzistů. Tohle se musí změnit. A rada seniorů bude nadále  prosazovat,  aby důchody byly na takové úrovni, aby senioři mohli alespoň důstojně žít.

Seniorky z Ústeckého kraje se letos poprvé mohou zúčastnit soutěže Babička roku. O co přesně jde a jak bude akce probíhat?

Ve snaze ukázat, co všechno senioři  umí,  organizuje  Rada seniorů celostátní projekt Babička  roku  2019,  jehož  finále bude v listopadu v Olomouci. Krajská rada seniorů vyhlásila Babičku  roku  Ústeckého  kraje. Zúčastnit se mohou seniorky  od  55let  s trvalým  pobytem  v  našem  kraji.  Vnoučata mohou přihlásit svoje babičky nebo kluby seniorů můžou přihlásit své členky i domovy pro seniory.  Soutěžící  musí  představit sebe a svůj kraj, součástí soutěže je i ukázka dovedností jako například zpěv, tanec, recitace,  vlastní  tvorba,  hra na  hudební  nástroj  a podobně a  módní přehlídka. Nominace zašlete do konce července  elektronicky  na  amaly@seznam.cz nebo poštou na adresu Krajské rady seniorů Ústeckého  kraje,  Dobětická  10, 400 01 Ústí nad Labem.

Krajské sportovní hry seniorů se letos poprvé přesunuly do Košťan. Proč?

Protože Krajská rada seniorů  rozhodla,  že  se  sportovní hry budou konat každý rok v  jiném  regionu  našeho  kraje. Letos to bylo v Košťanech.  Vítězné  družstvo  bude reprezentovat náš kraj na IV. Mezinárodních   sportovních hrách  seniorů  v Českých  Budějovicích.  Sportovní  hry  seniorů  v Litvínově  byly  letos výlučně  akcí  Svazu  důchodců Most a Litvínov.

Na čem pracuje a jaké plány má Krajská a republiková Rada seniorů ČR?

Rada  seniorů  se  účastnila  už  čtvrtého  jednání  Komise  pro  spravedlivé  důchody, kde i za účasti ministryně sociálních  věcí  Jany  Maláčové se jednalo o dřívějších odchodech do penze u zaměstnanců v  náročných  profesích,  které dlouhodobě  prosazuje  Rada seniorů  a stejně  tak  o možném navyšování důchodů pro pečující  osoby.  Rada  seniorů,  také  má  signály,  že  řada měst  v České  republice  není potřebám  starší  generace  nakloněna, proto jsme si nechali zpracovat analýzu zatím u pěti statutárních měst. Projekt ještě pokračuje a já jsem zvědavá, jak dopadnou města v Ústeckém kraji.

Krajská  rada  seniorů  připravuje soutěž o nejaktivnější klub v Ústeckém kraji pro rok 2019.  Přihlášky  posílejte  na adresu  Krajské  rady  seniorů, Dobětická 10, 400 01 Ústí nad Labem do 30. června. Zároveň kraj vyhlásil Senior Art 2019. Výsledky obou soutěží budou vyhlášené  v rámci  oslav  Dne seniorů na podzim.