Kruh se uzavřel… zemřel sochař a malíř Pavel Karták

Foto: Regionální muzeum Teplice
  •  

K teplické výtvarné scéně přes půl století patřil Pavel Karták. Laskavý bručoun, tichý rebel, vášnivý milovník všeho krásného, skromný snílek pokorně využívající svůj talent. Jeho výsledky začal představovat už na slavných teplických výtvarných salonech koncem šedesátých let minulého století a pokračoval pravidelně i v následujících desetiletích.

Pavel Karták byl spojen především se sochařinou, kterou studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a pak na pražské Akademii výtvarných umění. V Ústeckém kraji je s jeho jménem spojeno mnoho veřejných realizací. Věnoval se však také malbě, již samostatně představil také v teplickém muzeu. Nejprve na komorní výstavě k šedesátinám a pak velkou retrospektivní výstavou v roce 2012. Sám ji nazval Kruh se uzavírá…, protože jednou se tak stane, jak uvedl. Stalo se tak 23. ledna 2022, dva týdny po osmdesátých narozeninách.

Součástí sbírek teplického muzea je také obraz obraz Appassionato, velkorysý dar Pavla Kartáka z roku 2012, za který ještě jednou moc děkujeme.

Regionální muzeum Teplice