Krojované slavnosti vína na jižní Moravě

  •  

V druhém zářijovém víkendu navštívila skupina teplických seniorů vinařskou oblast kolem Velkých Pavlovic, kde právě probíhaly hody. Ty se zde poctivě slaví tři dny! V obcích se staví vysoké májky, mládež si oblékne překrásné kroje, ti starší nejlepší oblečení, které doma mají. A pak se neúnavně tančí, zpívá, hoduje. Samozřejmě se ochutnávají produkty celoroční práce ve vinohradech.

Třídenní zážitkový pobyt ve Velkých Bílovicích uspořádala sociální pracovnice Lenka Stejskalová z Nového startu v Českobratrské ulici. Prošli jsme se cestami mezi vinicemi, vystoupali ke spirálovité rozhledně na Kobylím vrchu a s úžasem hleděli na nekonečné lány vinohradů. Cestou jsme neodolali lákavým hroznům a sem tam jsme pár sladkých kuliček ochutnali. Mnohem větší škodu způsobují vinařům hejna špačků, kteří se snaží sezobat, co se do nich vejde, aby měli sílu doletět do svých zimovišť. K ochraně úrody používají vinaři nejrůznější plašící zařízení. Navštívili jsme i vinařský sklep, kde jsme se seznámili s výrobou vína.

Dalším velkým zážitkem byla návštěva lednického areálu s prohlídkou zámku s přilehlým skleníkem a hodinovou ukázkou výcviku dravých ptáků, jež v naší přírodě neuvidíte. Největší dojem na nás udělal vztah Moravanů ke svým tradicím, folkloru. K tomu vychovávají své potomky snad už od plenek. V krojích byly oblečeny i ty nejmenší dětičky a evidentně si to užívaly. To se u nás v Čechách jen tak nevidí – a ani neslyší! Nepotkali jsme nikoho, kdo by neuměl krásně zpívat… A jak známo: „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.“

Zdena Večerníková, KS Českobratrská Teplice