Když se výlet podaří podle představ

  •  

Na 1. máje jsme jako vloni jeli vlakem do Litoměřic do Dílničky výroby ručního papíru a nezapomenutelného a jedinečného Muzea křišťálový dotek. Zájemkyně si v Dílničce mohly vyrobit vlastní ruční papír, zakoupit různé dárkové předměty z ručního papíru, ale hlavně se dozvěděly o historii výroby papíru. Paní průvodkyně byla vstřícná a vše dopodrobna vysvětlovala.

No, a pak už jsme se těšili na návštěvu Muzea Křišťálový dotek. Všem určitě stouplo sebevědomí, když se dozvěděli, že jeden český sklář má světový patent na výrobu jedinečných odlitků lidských dlaní do skla. Ale také dokázal udělat odlitek sloního chobotu a asi těžko člověk může vysvětlit slonovi, jak se má při manipulaci chovat. Nejvíce však myslím citově zasáhly informace o nádherné skleněné skulptuře skleněných dveří s odlitky dětských i dospěláckých rukou, které znázorňovaly odjezd dětí zachráněných panem Nicholasem Wintonem.

Tuto skulpturu však nějaký vandal na nádraží v Praze rozbil, ale pan Hunát si originál odvezl do Litoměřic a opravil jej, a proto je již umístěna v jeho muzeu. V Praze je pak už jen kopie. Kromě tohoto výtvoru je tam i spousta odlitků významných i známých lidí – například Karel Gott, Madeleine Albrightová, prostě spousta dalších známých a zajímavých osobností ze sportu, kultury či politiky. Vřele doporučujeme. Někteří členové již byli podruhé na takovémto výletě a nelitují.

Ludmila Husáková, SAS Ústí nad Labem