Senioři v Ústeckém kraji se během podzimu setkají s kampaní, jejímž cílem je snížit počet starších lidí, na které se zaměřují pachatelé trestných činů. Jednou z částí kampaně jsou i preventivní akce a školení týkající se na domácí násilí páchaného na seniorech.
Podle krajského radního Martina Kliky jsou senioři vedle dětí jednou ze skupin obyvatel, na které se kraj v preventivních programech zaměřuje. Různá setkání probíhají pravidelně, nyní ale začne masivní kampaň prostřednictvím letáků a se zapojením Českého rozhlasu a dalších médií. „Budeme vysílat spoty, rozhovory nebo reportáže,“ řekl ředitel ČRO Sever Milan Knotek. Senioři se dozvědí, jak se bránit různým podvodníkům, jak se chovat, ale získají informace co dělat i při domácím násilí.
To není nic výjimečného. Náměstek krajského policejního ředitele Petr Sitař uvedl, že loni takových případů řešili osm, letos již šestnáct. „Nepůjde o všechny případy. Senioři se často stydí ohlásit, že je nějakým způsobem týrají jejich blízcí,“ řekl.
Překonat jim to má pomoci nejen kampaň, ale i speciální školení například pro zdravotníky, kteří budou se seniory přicházet do styku. Jeho cílem je nejen případy poznat, ale naučit zdravotníky se seniory mluvit. A to i například stomatology. „Lékaři umí seniora vyléčit, ale často neví, jak s ním o problému promluvit,“ vysvětlila Martina Vojtíšková z Intervenčního centra.
Oběti domácího násilí mají lékaři, policisté, strážníci a další směřovat tam, kde jim mohou pomoci. Policisté budu moci využívat vykázání násilníků z domácnosti seniora, sociální pracovníci k nemu nasměrují terénní služby a další pomoc. V extrémních případech mu zajistí třeba krizové lůžko.