Josef Carda: Ústí má atmosféru. Možná i díky knížkám Párala

  •  

Ústecký rodák – herec Josef Carda, nedá na sever Čech dopustit. Dříve jsme ho mohli vidět v Činoherním studiu, a i když v současné době hraje v pražském Divadle Bez zábradlí, stále bydlí kousek od milovaného Ústí. Co dabér Lennyho ze seriálu Simpsonovi nejraději dělá ve volném čase?

Jako malý jste prý chtěl být atletem… Jak jste na tom se sportováním nyní?

Dělal jsem atletiku, chodil do vodáka, jezdil na kole, ale u ničeho jsem nevydržel. Teď se párkrát v týdnu protáhnu v posilovně.

Vystudoval jste brněnskou JAMU, přirostla vám Morava k srdci?

V době studií mi bylo na Moravě fajn. Zůstal jsem tam ještě jeden rok v Divadle na provázku, ale pak přišla roční vojenská služba v Praze. Odtud jsem se na Moravu již nevrátil.

 Jste ale ústecký rodák…

V Ústí jsem se narodil, bydlel mnoho let, měl angažmá v Činoherním studiu, strávil jsem tu nejkrásnější roky a mám tu pořád kamarády z mládí. Bydlím akorát 30 kilometrů od Ústí.

Máte tu třeba nějaká oblíbená místa?

Těch je mnoho. Ústí má nádherné okolí a přírodu. Vždy mi to dojde, když vidím, jak zastaví auto ve Vaňově, vyskáčou z něj lidi a fotí si hrad Střekov a skálu posetou žlutou tařicí.

Hodně lidí, kteří v Ústí někdy žili, hovoří o tom, že má město zvláštní atmosféru a že je to tam táhne jako magnet…

Je to tak. Mám spoustu přátel, kteří se sem dostali třeba jen pracovně a pak tu zakotvili napořád. Možná i pod vlivem knížek Vladimíra Párala.

Vzpomínáte na své účinkování v ústeckém Činoherním studiu?

Velice rád. Byl jsem zde v období, kdy šéfoval Petr Poledňák. Bylo to kolem sametové revoluce a lidi do divadla hodně chodili a navíc s kolegy jsme byli výborná parta.

Byl jste se v Činoheráku někdy v poslední době podívat?

Přiznám se, že nikoli. Byl jsem tu po dlouhé době u příležitosti výročí Činoherního studia před pár lety, ale představení jsem žádná neviděl.

Mnoho lidí vás má zaškatulkovaného jako komika. Co sedí nejvíc vám?

Asi tragikomik, ale v Divadle Bez zábradlí hraji vše, i vážné role. Ve starších rozhovorech jste se vyjadřoval v tom smyslu, že vás nebaví hrát klaďase, stále to trvá? Asi ano. Záporáci se zkrátka hrají lépe.

Učíte se role rychle? Máte dobrou paměť? Jste třeba vyznavačem Stanislavského metody herecké práce?

Zatím se role učím rychle a dobře si je pamatuji, ale v běžném životě je to s tou pamětí podstatně horší. Metodu Stanislavského jsem asi nejvíce využíval v dobách TELE TELE.

Jak jste se vlastně dostal k herectví, brali vás rodiče už jako malého do divadla?

Ano, otec byl nadšený ochotník, takže to byl nejspíš jeho vliv.

Lidé si vás stále ještě pamatují jako sporťáka Cardu-Retardu z Tele Tele. Tohle oslovení vymyslela vaše žena, je to tak?

Ona to tehdy myslela jako vtip, ale dnes říká, že je to čím dál více pravda.

Už léta dabujete Lennyho Leonarda v americkém seriálu Simpsonovi. Baví vás dabing?

Simpsonovi jsou kultovní věc, takže to nešlo nevzít, i když Lenny je rozsahem menší role. Mou větší dabingovou rolí je Alan Harper ze seriálu Dva a půl chlapa a u toho se fakt bavím. Škoda, že seriál zřejmě už nebude mít pokračování.

Čemu se v současné době věnujete a kde vás mohou fanoušci vidět?

Stále hraji v Divadle Bez zábradlí v Praze, kde vystupuji v mnoha představeních. Nedávno jsme měli 750. reprízu představení Jiřího Menzela Blbec k večeři. To je mimochodem rekordní počet, hrajeme hru už od roku 1998. Dále například účinkuji ve hře Garderobiér, Jistě, pane premiére, Art, Dvakrát Woody Allen, Terasa, Kdes to byl/a dnes v noci a Bez roucha.

Sledujete českou divadelní scénu?

Která hra vás naposledy nejvíce nadchla? Přiznám se, že návštěvy divadel v poslední době nestíhám, jelikož večer mám představení. Náramně jsem se bavil při hře Impresário ze Smyrny s Petrem Nárožným v hlavní roli. Bohužel nedávno byla derniéra a hádejte, proč jsem jí nestihl.

Zajdete si někdy do kina? Jaký je třeba váš nejoblíbenější film?

Naposledy jsem byl na filmu Dunkerk a myslím si, že je to jeden z nejlepších filmů pojednávajících o válečném konfliktu. Minimum slov, skvělé figury, strhující tempo a tomu všemu pomáhá vynikající hudba… opravdu to nemá chybu. Šel bych na to klidně ještě jednou, ale ideálně ve 3D. Jinak můj nejoblíbenější film je asi Kabaret v režii Boba Fosse s Lizou Minnelli v hlavní roli.

Sporťáka z pořadu Tele Tele mu už nikdo neodpáře.

Kdybyste si měl vybrat jakéhokoliv už nežijícího herce, se kterým byste chtěl být na jevišti, kdo by to byl?

Jednoznačně Menšík nebo Sovák. Jejich herectví jsem od dětství obdivoval.

Co vlastně nejraději děláte ve volném čase?

Volného času moc není, ale pokud ho mám, nejčastěji chodím na procházku s naším dvouletým psem.

Jste rád, že váš syn není herec, nebo by vám to nevadilo?

Pokud by ho to bavilo a uživilo, tak by mi to jistě nevadilo. Ale nikdy jsem neměl pocit, že by o tom uvažoval.

Jak nejraději trávíte chvíle, kdy nemusíte dělat vůbec nic?

Nechávám si tak měsíc volna, kdy vůbec nehraji a snažím se i netočit. Opravdu bych chtěl nic nedělat a odpočívat, ale moc to neumím. Dostal jsem od manželky knihu Umění odpočívat, tak snad si ji někdy v tom volnu i přečtu.

Moje nej:

barva: modrá

jídlo: cokoli s bramborovým knedlíkem

hudba: jazz

číslo: 7

politik: takový se ještě nenarodil


Profil:

Josef Carda se narodil v roce 1956 v Ústí nad Labem. Herectví se věnuje už od mládí. Vystudoval brněnskou JAMU. Je ženatý a má syna Adama. Carda divadlo miluje, působil například v pražském Rokoku. V současné době ho můžete vidět v Divadle Bez zábradlí. Určitě si ho pamatujete i jako sporťáka z televizního zábavného pořadu Tele Tele. Zahrál si ale třeba i ve snímku Rebelové či v televizním filmu Zločin v Polné.

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*