Indická mutace koronaviru, takzvaná delta, se objevila i v Ústeckém kraji. Podle zástupce ředitelky krajské hygieny Jozefa Krále jde o novou a nakažlivější formu koronaviru.
Jak moc nebezpečná je indická varianta koronaviru, takzvaná mutace delta?
Mutace koronaviru delta, původně nazývaná indická mutace je novou a nakažlivější formou koronaviru. Mutace delta se snáze přenáší a její klinické příznaky jsou trochu horší, proto této mutaci věnuje hygienická služba velkou pozornost. Výhodou je očkování, protože nakažení po očkování většinou nemají vážné příznaky a nepotřebují nemocniční léčbu. Rozšíření se nyní všichni obávají, protože by ta pak bylo jako lavina, která by se těžko zastavovala.
Výskyt mutace delta jsme zaznamenali i v Ústeckém kraji, kde se vzala?
Několik případů nákazy touto formou viru zaznamenali zdravotníci hlavně na Děčínsku. Pacienti naštěstí měli lehčí průběh nemoci. Zajímavé je, že šlo o náhodné výskyty, které spolu nesouvisely. Nikdo z nakažených necestoval.
Jak si kraj stojí teď?
V současné době je v kraji klid, máme denní přírůstky 2 až 5 nakažených, dokonce jsme měli i nulu. Zatím bychom mohli říct, že se situace vyvíjí dobře.
Jak se chovat, abychom se na podzim nepotýkali s další vlnou?
Musíme maximálně obezřetně přistupovat k možnostem vzájemného importu nežádoucích variant. To je v této době především ta mutace delta. Souhlasil bych s výměnou respirátoru typu FFP2 za chirurgickou ústenku ve vnitřních prostorách a hromadné dopravě. Určitě je nutné dodržovat známé 3 R. Zároveň být obezřetný při cestování. Nenavštěvovat hromadné především vnitřní akce. To, že je člověk očkovaný, to neznamená, že se covidem nemůže nakazit nebo ho nemůže přenášet. Nemůžeme si ještě vyskakovat, sebemenší selhání by mohlo mít za následek další pandemickou vlnu.