Historický vánoční trh o adventních víkendech

  •  

Pevnost Königstein zve od 26. listopadu každý ze čtyř adventních víkendů na 21. historicko-romantický vánoční trh. „Königstein – Vánoční pohádka“ je otevřen každou sobotu a neděli o adventních víkendech od 11 do 19 hodin. Výstavy na pevnosti jsou otevřené od 9 hodin. Vstup na trh, události a všechny výstavy je zahrnut ve vstupném do pevnosti.

Kovářské kladívko duní, dřevo v ohni praská, oblaky páry nad obrovskými měděnými kotly se zvěřinovou polévkou. Již 21. ročník historického romantického vánočního trhu na pevnosti Königstein je příjemnou alternativou k předvánočnímu nákupnímu shonu. V sobotu 26. listopadu ve 12 hodin bude trh oficiálně zahájen nakrojením štoly, která je tento rok deset metrů a 21 centimetrů dlouhá.

Vše je ruční výroba

Vánoční trh na pevnosti Königstein unáší návštěvníky daleko do minulosti. Je to festival ruční práce, tradice a regionu: Historicky odění obchodníci nabízejí tradiční výrobky. Řezbáři a kováři předvádí starobylá řemesla. Hudebníci, kejklíři, loutkáři a vypravěči baví kolemjdoucí, aniž by potřebovali tuny moderní techniky. Na otevřeném ohni se vaří podle starých receptur. Kolotoč je na ruční pohon a zvířata ve stáji vánočního betlému jsou opravdová.

Letošní atrakcí je pohádkový les »Märchenwald«. Umně vyrobené pohádkové postavy ze dřeva a látky jsou skryté pod letitými stromy v lese na pevnostní plošině.

Za hradbami pevnosti vládne čilý adventní shon. Od náměstíčka Paradeplatz pod širým nebem až po podzemní kasematy, které jsou osvětleny asi 170 ochranovskými vánočními hvězdami. Adventní ruch na pevnosti z dáli oznamuje obří ochranovská hvězda. Na hradbě směrem k Labi totiž září dva a půl metru velký exemplář. Je to největší svítící hvězda, kterou kdy v dílně obce Jednoty bratrské v Herrnhutu, čili česky Ochranově, vyrobili.

Hodina stříbrného plátna a program pro děti

Oázami klidu jsou filmové projekce tzv. »Flimmerstunde« od 16 do 19 hodin. Promítány budou na zeď důstojnického kasína (Offizierskasino) pohádkové filmy doslova a do písmene vystřižené z papíru, tedy speciální animační technikou, kterou používala kolem roku 1920 průkopnice animovaného filmu Lotte Reiniger. Filmy se promítají rovněž v nízké, tak trochu schované budově Pulverkasematte. Tam nepřetržitě běží dokumenty „Saxon Switzerland in Time Lapse“ a „Hunderttausendsternehotel“ s poetickou krajinou Saského Švýcarska.

Děti mohou opěkat chlebové těsto nad ohněm tzv. »Knüppelbrot«, vyrábět dárky, svézt se na malém vláčku miniželeznice »Wichtelbahn«, zajezdit si na ponících, pomazlit se s oslíkem a projet se na kolotoči. Každé nedělní odpoledne v 15:30 se dostaví osobně Weihnachtsmann (Mikuláš) s pytlem plným dárků. A od 1. prosince bude denně otevírat jedno okénko na 112metrovém adventním kalendáři, který je nejdelší v Německu.

Kde se ohřát?

Příležitost k zahřání a rozjímání nabízí mezi 12 a 16 hodinou každou hodinu varhanní koncerty ve vytápěném kostele Garnisonskirche. Také na stálé výstavě „In lapide regis – Auf dem Stein des Königs – Na kameni králově“ v budově Torhaus (na plánku pevnosti č. 7) vchod z areálu pevnosti u budovy Kommandantenhaus (č. 8) je příjemně teplo. Texty k výstavě jsou v češtině, angličtině a němčině. Na vánočním trhu v podzemních kasematech sice není úplně teplo, ale zato tam nefouká. Na jejich konci je tzv. »Märchengrotte« tj. pohádková jeskyňka, kde kouzelná babička baví děti svými německými pohádkami. V nízké budově Pulverkasematte se promítají dokumenty o přírodě Saského Švýcarska, k pohodlí přispívají sedátka, lavičky, deky i svařák.

Zahájení s deset metrů dlouhou štolou

Nakrojení obří štoly se zúčastní kromě šéfky pevnosti Angeliky Taube také v historických kostýmech oblečení umělci vánočního trhu, k tomu pevnostní velitel Friedrich Wilhelm von Kyaw, Weihnachtsmann (Mikuláš) a pevnostní pekaři, kteří tradiční štolu pečou v pecích na dřevo. Návštěvníci jsou srdečně zváni, aby ochutnali.

O pevnosti Königstein

Pevnost Königstein je jednou z nejkrásnějších skalních pevností v Evropě a jednou z důležitých památek v Sasku. Zasazena je do bizarní skalnaté krajiny pískovcových kopců s nedobytným opevněním 247 metrů nad hladinou Labe, která je viditelná už z dálky. Asi 9,5 ha velká plošina je svou jedinečností unikátním souborem více než 50 působivých staveb z různých časů jejího téměř 800 letého období, popsaného v různých výstavách. Tato historie je jako magnet pro každoroční stovky tisíc návštěvníků z celého světa.

Vánoční trh probíhající i v kasematech má ojedinělou atmosféru © Neuland Zeitreisen, Hagen König