Hejtmanem Ústeckého kraje byl zvolen Jan Schiller

  •  

Ústeckokrajští zastupitelé zvolili hejtmanem Jana Schillera z ANO. Hlasovalo pro něj 35 zastupitelů, dva byli proti a 17 se zdrželo. V čele kraje po osmi letech končí komunista Oldřich Bubeníček.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má koalice 29 hlasů. Mezi 11 radními bude pět z ANO, čtyři z ODS a dva za Spojence pro kraj. Koalice se dohodla na třech náměstcích, dosluhující hejtman jich měl pět.

Prvním náměstkem byla dnes zvolena Lubomíra Mejstříková z ANO, neuvolněným náměstkem za ODS dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek a za Spojence byl náměstkem zvolen učitel teplického gymnázia Jiří Řehák.

Největší opoziční stranou bude v zastupitelstvu STAN se sedmi hlasy, šest jich mají Piráti, pět SPD a po čtyřech KSČM a Lepší sever.

Nový hejtman Jan Schiller. Foto: ANO

Kraji doposud vládli komunisté s ČSSD a SPD-SPO. Sociální demokraté ve volbách propadli. Odcházející hejtman Oldřich Bubeníček, který ve volbách nekandidoval, v politice končí. Chce se věnovat vnučce a koníčkům. Prioritou nové krajské vlády podle něj musí být pokračování boje s šířením koronaviru. Bubeníček ještě stihl vybrat nového ředitele krajského úřadu, nominaci musí potvrdit ministr vnitra. Jde o kandidáta z řad zaměstnanců úřadu.