Hejtman: V krizi se pozná, jaký člověk je

  •  

Ústecký kraj v souvislosti s pandemií koronaviru uzavřel pro návštěvy domovy pro seniory ještě předtím, než opatření zavedla vláda. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka je to rozhodnutí, díky kterému počet nakažených v regionu nestoupá strmě.

Jak funguje spolupráce Ústeckého kraje se státem? Nebo se kraj musí spoléhat především na sebe?

Když se v Evropě začala situace zhoršovat a v okolních státech začal prudce narůstat počet nakažených, tak Ústecký kraj na jednání bezpečnostní rady, které proběhlo na konci února, a na jednání krizového štábu začátkem března přijal opatření a doporučení, která se týkala právě omezení návštěv v zařízeních pro seniory a v nemocnicích. Toto rozhodnutí nás posunulo o krok dopředu. Jsem přesvědčen o tom, že to bylo dobré opatření, protože i když nakažení přibývají, tak to není v Ústeckém kraji strmý nárůst.

Pomohlo k tomu rozhodnutí i to, že v Ústeckém kraji se potvrdil první nakažený koronavirem?

O prvním pozitivně testovaném jsme se dozvěděli dvě hodiny po tom, co jsme přijali ta opatření. A jsem rád, že jsme to udělali. Tím jsme pomohli i tomu, aby nepřibývalo nakažených tolik a neprobíhalo to tak rychle.

Chybí roušky, dostávají jich dost domovy seniorů?

Roušky posíláme i do sociálních služeb, do domovů pro seniory. V těchto organizacích je hrozba koronavirové nákazy větší, takže ty zásobujeme prioritně. Zároveň musím ocenit většinu měst a obcí, které je z vlastních prostředků šijí a také seniorům roušky poskytují.

A dezinfekčními prostředky? Nechybí někde?

Díky společnostem Spolchemie v Ústí nad Labem a Enaspol ve Velvětech máme i dezinfekce. Spolchemie dodala dezinfekci na vytírání a dezinfikování povrchů a od Enaspolu jsme objednali dezinfekce na mytí rukou. Kromě domů pro seniory to dostaly i dětské domovy a další zařízení.

Přesto je v kraji zařízení pro seniory, kde se nákaza koronavirem potvrdila. Neuvažuje se o plošném testování seniorů?

Podle hygieniků a zdravotníků je plošné testování bez jakýchkoli příznaků nemoci zbytečné. Testování se provádí v momentu, kdy se příznaky nemoci dostaví. Navíc by plošné testování mezi obyvateli domovů pro seniory zbytečně vyvolávalo paniku.

Kdyby se podobná situace opakovala i v jiných domovech? Má kraj dostatek míst pro seniory?

Máme dva objekty, kde bychom měli, v případě zhoršení situace, záložní lůžka pro seniory. Šlo by o zhruba 600 míst pro seniory s lehkým průběhem onemocnění COVID-19. Chceme být, pokud by k tomu došlo, připraveni.

Funguje v době pandemie lékařská služba v domovech pro seniory, docházejí tam lékaři?

Domovy pro seniory mají lékaře nasmlouvané. Nesetkal jsem se zatím s tím, že by nějaký lékař do domova pro seniory odmítl přijít. Péče o seniory je stále zajištěna.

Chybí v některých domovech pro seniory personál?

Nemám signály, že by v domovech pro seniory byl nějaký velký počet nakažených zaměstnanců. Personálu je stejně, jako bylo dosud, ale to nic nemění na tom, že by domovy více pracovníků nepotřebovaly. Na trhu ale tahle pracovní síla chybí.

Tím, že jsou uzavřené školy, nejsou ošetřovatelky například více doma s dětmi?

Naštěstí jsem se nese-tkal s tím, že by byl problém s nedostatkem pracovních sil kvůli uzavření škol. Vyzvali jsme města, aby zůstala jedna školka otevřená, právě pro děti těchto pracovníků. A to funguje.

Máte informace o tom, jak se města v regionu starají o osamělé seniory?

Ve většině měst a obcí fungují telefonní linky, kde se senioři můžou přihlásit, s tím, co potřebují. Fungují dobrovolnická centra, která seniorům nakoupí nebo vyvenčí pejska. V tomhle ohledu lidská solidarita v našem kraji opravdu funguje.

Takže jste si také  všiml obrovské vlny solidarity…

To si nešlo nevšimnout. O našem kraji se často neříká moc dobrého, ale ukazuje se, že to tak není. Žije zde mnoho slušných a ochotných lidí pomoci druhému v nouzi. Právě v krizi se pozná, jaký člověk je. Kdo je dobrý a kdo špatný a tady se ukazuje, že těch dobrých máme v kraji opravdu hodně.

Do jaké míry jste hrozbu koronaviru bral vážně?

Když jsem viděl vývoj v Itálii, tak nám všem muselo být jasné, že naše republika toho nemůže být ušetřena. Nikdo si neuměl a asi zatím ani neumí představit, jakých to může dosáhnout rozměrů. A když vidím, jak to v okolních státech raketově narůstá, tak musím podpořit tvrdá vládní opatření a jsem pro je případně i prodlužovat. Protože zamezení kontaktů mezi lidmi je jediná možnost, jak se dá epidemie zbrzdit a zvládnout.

Jak se vy sám chráníte? A co byste lidem doporučoval?

Určitě dodržovat pečlivou hygienu rukou, která je základem, a nosit roušku. Chráníme tím sebe a chráníme i toho druhého. Snažit se vyvarovat zbytečným kontaktům. Já sám jsem denně v kontaktu s lidmi, tak pro to dělám maximum, abych mohl pomoci celou tuto situaci zvládnout. Máme tu jaro, takže se musíme snažit být pozitivní, ať na podzim můžeme říct, bylo to ošklivé, ale je to za námi.