FOTO: Univerzita třetího věku opět na dětském oddělení

Malování dětského oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem; archiv Jitky Kratochvílové
  •  

Posluchači Univerzity třetího věku UJEP se vrátili na dětské oddělení Masarykovy nemocnice . „Vzali si do parády“ vstupní prostory.

Loňské léto se domluvily sestřičky dětského oddělení Masarykovy nemocnice s výtvarnicí z Pedagogické fakulty UJEP a lektorkou kurzu Malby při Univerzitě třetího věku UJEP (U3V) Jitkou Kratochvílovou na vymalování zdí dětského oddělení. „Oslovila jsem tehdy svoje posluchače z kurzu Malby při U3V a ti byli návrhem nadšení. Naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili,“ vzpomíná dr. Kratochvílová.

Parta 11 univerzitních seniorů tehdy vyzdobila tamní prostory 16 motivy pohádkových a večerníčkových postaviček. O minulém víkendu se na dětské oddělení vrátili, aby dokončili výzdobu vstupních prostorů, které byly předtím v rekonstrukci. Opět šlo o poměrně velké plochy.

„Malování se tentokrát účastnilo devět posluchačů, osm žen a jedem muž, většina z nich byla již na předchozí akci. Opět jsme se drželi tematiky večerníčků, takže na stěnách již nyní můžete hledat nejen notoricky známé české postavičky, např. Macha a Šebestovou, Maxipsa Fíka, Ferdu Mravence, včelku Máju nebo Pučmelouda, ale také králíčka Binga a jeho přátele z britského kresleného seriálu pro děti,“ říká s úsměvem Jitka.

Co se týče motivace univerzitních seniorů, jsou poměrně jasné: „Dříve jsem na takové věci neměla čas. Dnes ho mám a ráda maluji a tvořím. Malovat nemocným dětem obrázky mě nejenom baví, ale i naplňuje,“ vysvětluje jedna z účastnic U3V Zdenka Tučková

A jak si „malíři“ celý den užívali? „Bylo to super, každý člen týmu si našel vlastní místo a pozici pro malování, někdo stál na štaflích u stropu, druhý klečel na zemi. Předem jsme si vybrali a připravili motivy, někteří jsme je přenášeli na zeď pomocí šablony, někdo maloval rovnou,“ popisuje pracovní den a techniky další účastnice U3V Milada Jechová a dodává: „Zvládli jsme to, jsme dobrá parta. Moc nás těšilo, jak na obrázky reagovali děti, rodiče, sestřičky i doktoři z oddělení. Dělali jsme to pro ně, aby jim třeba nebylo tak smutno.“

Použité barvy „malířům“ proplatí nemocnice a volný čas, který kresbám věnovali, byl pro radost: „I když jsme malovali celý den a odešli doslova zničení, tak nás to moc bavilo a bylo veselo,“ popisuje Jitka Kratochvílová.

Myšlenka zkrášlit dětem nemocniční prostředí se datuje od doby, kdy v roce 2019 ležela Jitka Kratochvílová se svojí tehdy pětiměsíční dcerkou na dětském oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a uvědomila si, kolik času některé děti v nemocnici prožijí.

„Jsem moc ráda, že se nám touto cestou opět podařilo propojit starší generaci s tou nejmladší. I tento izolovaný zážitek malých pacientů, že krásnou výzdobu pro ně dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků, může v dětech budovat úctu a respekt ke starším,“ uzavírá Jitka Kratochvílová.