FOTO: Chotkova hrobka má nové vitráže

  •  

Hrobka šlechtického rodu Chotků ve Valtířově se díky iniciativě místních nadšenců dočkala opravy dvou ze čtyř okenních vitráží starých téměř sto padesát let. Místní patrioti za vedením zámku Velké Březno (do jehož správy hrobka patří) přišli nejenom se samotným návrhem opravy, ale také s tím, že dvě třetiny nákladů na rekonstrukci dokonce zaplatí ze svých rodinných rozpočtů. Návštěvníci, kteří si také letos začátkem června mohou hrobku prohlédnout při každoroční Noci kostelů, tak budou moci obdivovat i krásu nově opravených barevných okenních výplní. Zbývající dvě vitrážová okna na své dárce, a tím pádem i na opravu, zatím čekají.

Hrobku nechala roku 1869 – krátce po smrti svého manžela, hraběte Karla Chotka, majitele velkobřezenského zámku – postavit v tehdy moderním novogotickém slohu jeho manželka Marie. Stavbu z režného cihlového zdiva s tesanými kamennými články projektoval a také stavěl tehdy velmi slavný architekt František Schmoranz starší ze Slatiňan, který byl mj. i autorem přestavby zámku Žleby a rekonstrukcí katedrály v Hradci Králové a chrámů Poličce a ve Dvoře Králové.

Do hrobky byli postupně pochováváni všichni členové velkobřezenské větve Chotků. Hrobka pak svému účelu sloužila až do osmdesátých let 20. století, kdy byly všechny ostatky hraběcí rodiny – ve snaze ochránit je před vandaly – převezeny na starý litoměřický hřbitov. Zapomenutí Chotkové tam dodnes odpočívají v malé, prosté, latinským nápisem označené hrobce, kousek od původního hrobu Karla Hynka Máchy.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*