Exekuci na důchod má přes devadesát tisíc lidí

  •  

Exekucí na důchod přibývá; kvůli dluhům ji má  přes  90  tisíc  lidí.  Nejvíce jich je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Od roku 2003 se počet osob s exekuční srážkou ze starobní, invalidní či pozůstalostní penze zvedl víc než čtyřikrát.  Vyplývá  to  z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Část starobního, invalidního či pozůstalostního důchodu na konci roku 2003 ČSSZ srážela více než 21 tisícům lidí. V roce 2010  už  to  bylo  přes  50 tisíc, o  čtyři roky později zhruba 75 tisíc  lidí,  předloni  přes  85  tisíc lidí a letos v březnu 90 418. Exekuci  na  důchod  má  i přes 25  tisíc  invalidních  důchodců a  zhruba 1 600 lidí pobírajících vdovský  důchod.

ČSSZ  o exekučních srážkách nerozhoduje. Řídí se nařízením soudu či exekučním příkazem. Srážení částky z důchodu může úřad ukončit až po splacení dluhu a úroků i nákladů  řízení.  ČSSZ  může soudu dát podnět k případnému zastavení  exekuce,  nejdřív  ale musí  exekuční  příkazy  s rozhodčí  doložkou  sama  vyhledat a  situaci posoudit a vyhodnotit. Na to ale zřejmě nestačí personální a technické kapacity správy. Od května proto testuje, za jakých podmínek toho bude schopna.