Důležitá je ohleduplnost, respekt a pokora

  •  

Očkování zejména seniorské populace třetí dávkou vakcíny proti koronaviru je v plném proudu.. Podle ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Jirkov Evy Šulcové je to krok, který může přinést ztracenou stabilitu jak v sociálních službách, tak i v obyčejném životě. A je ráda, že se jirkovský domov může pyšnit velkou proočkovaností.

Epidemie sice zpomaluje, ale počty nakažených jsou stále na vysokých číslech. Máte zavedena v Domově nějaká opatření?

Zvýšená opatření máme zavedena po celou dobu. Vlastně od počátku vzniku nové epidemiologické situace s onemocněním covid-19 se snažíme co nejvíce naše klienty i zaměstnance chránit. Samozřejmostí je zvýšená hygiena, dezinfekce prostor, svícení germicidními lampami i kontrola a předkládání potvrzení o prodělaném onemocnění či testech příchozích.

Jsou blízcí vašich klientů obezřetní a nařízená opatření respektují?

Myslíme si, že si návštěvy velmi dobře uvědomují riziko, které by vzniklo nedodržováním pokynů. Všichni si dobře pamatují, jak těžká byla doba, kdy nemohli za svými blízkými a jak pro obě strany bylo odloučení strašné. Samozřejmě z počátku se nějaké problémy vyskytly, ale dnes už s tím žádný problém není.

Jste nuceni omezovat společné aktivity?

Určitě, tak jako jsme v minulém roce společné aktivity omezili v nejhorším období na úplnou nulu i dnes zdaleka nemůžeme pořádat akce, na které jsme zvyklí. Samozřejmě jsme v září stihli uspořádat zábavy a nyní rozsvícení vánočních stromků, přesto jsme již při této opět zhoršené situaci opět zrušili zábavy silvestrovské a nahradíme je klientům slavnostními obědy a sváteční štědrovečerní večeří, která má u nás velkou tradici.

Je zájem o přeočkování posilující třetí dávkou jak mezi seniory, tak mezi personálem?

Musím říct, že před prvním očkováním mi dalo celkem velkou práci některé klienty i personál přesvědčit o nezbytnosti tohoto kroku, který jediný nám může přinést ztracenou stabilitu v našich službách i v obyčejném životě. Dnes třetí dávka byla pro většinu, která splnila podmínky aplikace již automatická, patříme k zařízením, které si třetím očkováním již z 99 % indikovaných prošlo a z toho mám velkou radost.

Je něco, co byste lidem vzkázala?

Ráda bych popřála všem do nového roku hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. V této náročné době bych chtěla poděkovat všem, kteří jsou zodpovědní a dodržují potřebná opatření a nařízení, i když mnohdy se jim to také nelíbí nebo nehodí. Všechna omezení zasahují do naší osobní svobody a z chování svých kolegů vidím, že právě oni patří, mezi ty již si uvědomují, jak moc je důležitá ohleduplnost, respekt a pokora ke starým a nemocným lidem. Zaslouží si za to respekt nejen můj ale i veřejnosti.