Důchody se zvýší třikrát, ale nejchudší dostanou nejméně

  •  

Od června a od září se znovu mimořádně zvyšují důchody. Inflace roste závratnou rychlostí už od loňského roku, a jak vyplývá ze zákona, tak mimořádná valorizace musí přijít vždy, kdy inflace přesáhne pětiprocentní hranici. Ta se počítá jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace. Vzhledem k vývoji inflace se tak budou státní důchody letos zvyšovat třikrát. Poprvé se letos důchody zvyšovaly v lednu, podruhé to bude od června a potřetí v září.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí tak v červnu zásluhová část důchodu stoupne o 8,2 %, v průměru to je o 1 017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září, to se zvýší veškeré důchody o 5,2 procenta. To v průměru znamená přilepšení o 700 korun. „Zvýšení důchodů je vzhledem k růstu cen a životních nákladů nutný. Příjemci důchodů, ať už starobních, invalidních, nebo jiných, patří mezi nejvíce zranitelné skupiny lidí. Valorizace pomůže uvolnit jejich napjaté rozpočty,“ uvedl ministr Marian Jurečka.

Současný systém navyšování důchodů ale seniorské organizace dlouhodobě kritizují. „V době, kdy se senioři s nízkými důchody živoří, jim stát sice zvýší důchody, což musí ze zákona, ale jen minimálně. Systém, kdy senior s důchodem 12 tisíc dostane přidáno pár stokorun a senior s důchodem 24 tisíc dostane tisíc korun, je nesolidární a nespravedlivý. V tuto chvíli potřebují pomoc zejména ti nejchudší senioři, kteří mnohdy nemají ani na jídlo,“ řekla místopředsedkyně krajské rady seniorů Věra Nechybová. Zvýšení od června i od září se týká všech důchodů. Vedle starobních také i invalidních nebo vdovských.