Důchody od ledna vzrostou v průměru o 839 korun

  •  

Důchody se podle zákonné valorizace v příštím roce zvýší o 5,8 procenta. Uvádí to Ministerstvo práce a sociálních věcí a vychází z definitivních statistických údajů.

Poprvé od roku 2017, kdy se změnil výpočet valorizace, se pro příští rok ve výši valorizace zohlednil růst životních nákladů důchodců, nikoli celé populace. Průměrný důchod od 1.   ledna 2021 tak vzroste v průměru o 839 Kč. Průměrný důchod tak přesáhne 15 tisíc korun.

Zákonná valorizace vždy zahrnovala růst mezd a cen. Dříve však růst cen nemuselo dpovídat růstu životních nákladů důchodců. To se změnilo v roce 2017. Od tohoto roku se totiž přihlíží nejen k celkovému růstu cen za domácnosti, ale současně i k růstu cen za domácnosti důchodců.

Díky  tomu mají senioři možnost koupit si minimálně totéž, co  v předchozím roce, i když je inflace zasáhla mnohem více než běžné domácnosti. K tomu došlo právě v letošním roce. Životní náklady důchodcům totiž rostly mnohem více než běžným domácnostem. „Poprvé se tedy při výpočtu zákonné valorizace zohlednila důchodcovská inflace 3,8 %, nikoli inflace domácností 3,3 %,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí.