Drahota dopadá na seniory, mohou si požádat o příspěvek

  •  

Inflace a růst cen energií se negativně promítají do života všech lidí, ale především seniorů. Zvyšující se ceny energií, pohonných hmot i potravin se negativně projevuje v jejich peněženkách. Ekonomové se shodují, že zdražování v brzké době rozhodně nekončí. Chudší domácnosti a senioři, mají možnost, pokud jim chybí peníze na energie a bydlení, požádat si o příspěvek na bydlení na úřadu práce.

„ Senioři se mohou obrátit na úřad práce. Tam jim úředníci sdělí, co vše k žádosti potřebují a poté jim dávku vypočítají,“ upřesnila vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková. Zda máte na finanční pomoc nárok a v jaké výši nárok zjistíte i na www.energetickyprispevek.cz.

Inflace rychle stoupá už od loňského léta a v současné době dosahuje deseti procent. Podle ministerstva práce a sociálních věcí dojde v červnu k navýšení důchodů. „Starobní důchodci budou dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. V průměru jim tak na účet přijde o 1017 korun víc. První zvýšené důchody se budou vyplácet v letošním červnu,“ upřesnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s tím, že mimořádné zvýšení si vyžádal růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených pět procent.

Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun. V součtu tak letos důchodci dostanou průměrně 1 822 korun navíc, s další valorizací se pak počítá v lednu 2023.