DOPORUČUJEME: Přijďte oslavit 100 let republiky ve velkém stylu

  •  

Příští pátek a také celý víkend bude areál Zahrady Čech v Litoměřicích patřit hlavním oslavám letošního 100. výročí od založení Československého státu v Ústeckém kraji.

„Celý rok 2018 věnujeme připomínkám zajímavých okamžiků dějin, které se psaly právě v našem regionu, tehdy zcela jiných, než jak si je pamatují historici z centra Prahy. Zastupitelstvo Ústeckého kraje na celoroční oslavy uvolnilo ze svého rozpočtu deset milion korun a vyvrcholení proběhne na konci října právě v areálu Zahrady Čech v Litoměřicích,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Areál Zahrady Čech v Litoměřicích se vrátí zpátky v čase a nastane jedinečná příležitost si řadu historických událostí znovu připomenout a dokázat si představit, jak se v dobách našich pradědečků a prababiček doopravdy žilo.

„Těšit se můžete na přesnou kopii kanceláře prezidenta Masaryka, živé sochy nebo ukázky jak se tehdy žilo v různých sociálních vrstvách. Chybět nebude dobový sport, ukázky zdravotnictví, školství nebo prvorepubliková kavárna a restaurace. Za výčepem bude stát všem jistě známý pan Cibich a točit bude pivo Březňák,“ popisuje tisková mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Chybět nebudou ukázky řemesel, oblíbený fotokoutek, vojsko s polní kuchyní, kameloti, čističi bot nebo třeba flašinetář. Pro děti jsou připraveny dobové kolotoče, historické houpačky, speciální cukrovinky, cirkus s kouzelníky, kejklíři, žongléři nebo silák.

„Přípravy říjnových oslav na litoměřickém výstavišti v těchto dnech vrcholí. V každém z pavilonů areálu najdete jinou expozici. Dobový kostým oblékne během oslav více než 250 lid z řad ochotníků, profesionálních umělců, ale i dobrovolníků,“ přibližuje obchodní, marketingová a provozní ředitelka Zahrady Čech Michaela Mokrá.

Pátek je určen především školám. Areál bude otevřený od 8:00 do 15:00. A celý den bude koncipován formou komentovaných prohlídek.

O víkendu je otevřeno od 10:00 do 17:00. Sobotu zahájí koncertem Doubravanka, která zahraje také v 12:00, 14:00 a 16:30. V 10:30, 12:30, 14:30 zazpívá sbor Matylda a Tylda. V 11:00 proběhne slavnostní předání cen Krajské rady seniorů Senior art 2018. V 13:00 bude První Slavnostní ceremoniál a v 15:00 předávání ocenění o Nejchutnější chléb Ústeckého kraje. V 17:00 bude sobotní program ukončen.

Doubravanka v neděli zahraje 10:00, 12:00, 14:00, 15:00 hodin. V 11:00 proběhne předávání ocenění Udělení záslužných medailí Ústeckého kraje a v 13:00 Druhý Slavností ceremoniál. V 14:30 bude oficiální předání líp a slavnostní zasazení lípy určené pro Zahradu Čech. V 17:00 budou celé víkendové oslavy ukončeny.

Oslavy výročí republiky se budou konat od 26. do 28. října. Celým víkendem bude provázet Vladimír Hron jako T. G. Masaryk a vstupné je po celou dobu konání akce zdarma.