Domovy budou muset šetřit

  •  

Zdražování energií, potravin a pohonných hmot zasahují i do chodu domovů pro seniory. Ty hledají způsoby, jak skokové zvýšení cen řešit. V některých domovech zvažují, že ušetří na nabídce stravování a klienti tak přijdou o svačiny.

Maximální výši platby za pobyt klientů určuje zákon o sociálních službách. Tato vyhláška nebyla aktualizovaná od roku 2014. „Vyhláška stanovuje maximální úhrady za pobyt, což je 210 korun za den, a za stravu, což je 170 korun za den,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková. Domovy už teď využívají její horní hranice.

Možné je tedy podle Petry Lafkové šetřit na provozních nákladech, například na stravování. „Někteří poskytovatelé nyní řeší, že nebudou schopni klientům poskytovat stravu pětkrát denně, pro diabetiky dokonce šestkrát. A zvažují, že přejdou na zákonnou stravu – to znamená, že odbourají svačiny,“ říká Petra Lafková s tím, že poskytovatelé sociálních služeb doufají, že se úhradová vyhláška změní.

V listopadu senátem navýšení plateb neprošlo. Znovu by se k úhradové vyhlášce horní parlamentní komora měla vrátit v příštím roce.