Dobrovolná izolace ochrání seniory v České Kamenici

  •  

Domov pro seniory a pečovatelská služba v České Kamenici je v izolaci, ale v dobrovolné. Zaměstnanci se rozhodli, že se zavřou společně se svými seniory uvnitř domova, a tím zabrání zavlečení koronaviru mezi ně. V domově je ubytovaných osmašedesát uživatelů.

„S obavami jsme sledovali situaci kolem šíření koronaviru u nás a přistoupili jsme k radikálnímu řešení, zcela jsme uzavřeli domov. Mám tím na mysli, že byl vytvořen tým dobrovolníků, kteří se uzavřeli s našimi klienty v domově,“ popisuje ředitelka domova Šárka Kopáčková.

Od středy 18. března se do zařízení sjel tým o 16 lidech, složený ze sester, pečovatelek, kuchařů a uklízeček předběžně domluvených na dvoutýdenní karanténní pobyt. Brzy ale zjistili, že dva týdny uzavření je málo a po poradě s „Krizovým týmem“ se pobyt prodloužil o další dva týdny a personál rozrostl ještě o tři pečovatelky. Se seniory chtějí zůstat v izolaci do poloviny dubna. „Další plány se budou odvíjet od situace a možností. Pravděpodobně bychom chtěli zavést týdenní střídání personálu s tím, že vždy bude proveden test nově příchozích zaměstnanců,“ vysvětluje strategii Radka Raková, vedoucí přímé péče.

A jak takovou dobrovolnou izolaci v domově zvládají? „Musím s nesmírnou radostí říct, že v těžkých časech člověk pozná, o koho se může opřít a jaké má okolo sebe lidi. I když je to mimořádně náročné období, v zařízení máme skutečné profesionály, kteří i v tuto dobu pracují na 100 %,“ říká dojatě Šárka Kopáčová.

I když provoz funguje v omezeném složení personálu, omezené jsou jen aktivizační činnosti, ostatní klape skvěle. Dědečkové a babičky mají vše, jakoby se nic nedělo. „Funguje hygiena, polohování, sesterská péče, kvalitní strava a maximální možný pořádek. Díky tomu, že domov má větší vyvýšenou terasu a oplocený dvoreček, tak za hezkého počasí mohou si jít naši uživatelé posedět ven.“

Klienti si můžou čas krátit i sledováním televize a samozřejmostí je častý telefonický kontakt s rodinou, která jim chybí, ale rozhodnutí personálu vítají a jsou jim vděční za to, že se k takovému kroku odhodlali. Navíc mají v domově své pečovatelky, které velmi často nahrazují absenci rodiny a s uživateli rády posedí a popovídají si.

„Chtěla bych poslat veliký dík svému týmu, ať už jsou to pečovatelky, zdravotní sestry, uklízečky nebo kuchaři, jsou to především maminky od dětí, manželky a manželé, dcery a synové svých již postarších rodičů, zamilovaní partneři, sourozenci, přátelé, ale v tuto chvíli jsou srdcem tohoto domova, neboť veškerou práci dělají s láskou, trpělivostí, empatií a nekonečnou péčí. Děkuji, že vás mám,“ dodává s povděkem ředitelka domova Šárka Kopáčková.

Domov pro seniory a pečovatelská služba v České Kamenici by ani nebyl schopný splnit přísná preventivní nařízení vlády, na to nemají personální ani kapacitní možnosti. I zde chybí ochranné prostředky a desinfekce, hlavně na ruce, kterou shánějí, kde se dá.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*