Do ústeckého muzea teď nemůžeme. Prohlédněte se virtuální 3D modely z depozitářů

  •  

Možnost nahlédnout do svých depozitářů v době nuceného uzavření výstava a expozic nabízí ústecké muzeum. Prostřednictvím internetu potupně představí některé „špeky“ ze svých sbírek v podobě jejich 3D modelů.

„Veřejnost si prohlédne naše vybrané výjimečné exponáty do posledního detailu tak, jak je dosud nikdy při běžné návštěvě neměla možnost vidět,“ zdůraznil ředitel muzea Václav Houfek. Prvním zveřejněným exponátem je svatební pohár z 15. století vykopaný v Ústí při dostavbě magistrátu v roce 1977. Zvláštní nádoba umožňuje dobový svatební rituál. Proto také zobrazuje dvě tváře, muže a ženu. Existují jen tři podobné v České republice. Na webových stránkách muzea si můžete pohár otáčet ze všech stran, přiblížit každý detail a přitom poslouchat příběh předmětu v podání kurátorky archeologické sbírky Elišky Wiesnerové. „Legenda o vzniku svatebního poháru vypráví o lásce šlechtické dcery jménem Kunigunda a mladého zlatníka. Šlechtic lásce nepřál a dal zlatníkovi zdánlivě nesplnitelný úkol, vyrobit pohár, z něhož mohou pít dva lidé naráz. On to zvládl a pohár se stal symbolem vzájemného přizpůsobení, věrnosti a lásky,“ uvádí mimo jiné archeoložka v komentáři.

Virtuální modely vznikají ve spolupráci Muzea města Ústí nad Labem s uměleckým fotografem Pavlem Matouškem z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ten metodou fotogrammetrie nasnímá předmět ze všech možných úhlů a pak v počítačovém programu snímky pospojuje ve trojdimenzionálním prostoru. Na webu muzea budou nové předměty ze sbírek archeologie, umění, techniky, vojenství či přírodovědy přibývat několikrát týdně, dokud situace kolem pandemie koronaviru opět neumožní vpustit veřejnost do výstavních sálů. Ale ani pak z webových stránek Muzea města Ústí nad Labem nezmizí, aby každý zájemce o muzejní sbírku měl možnost se s nimi seznámit.

 

Podívejte se ve 3D na kameninový svatební pohář se sbírek muzea.