Dětské oddělení v nemocnici rozzářily pohádkové postavičky

  •  

Nápad na realizaci se datuje od doby, kdy ležela pedagožka PF UJEP a lektorka kurzu Malby při Univerzitě třetího věku UJEP Jitka Kratochvílová, se svojí pětiměsíční dcerkou právě na dětském oddělení. Vizuální proměnou prošlo toto oddělení ústecké Masarykovy nemocnice především díky posluchačům Univerzity třetího věku Univerzity J. E. Purkyně.

„Sama jsem zažila a na oddělení viděla, kolik času některé děti v nemocnici prožijí. Přitom se pohybují mezi téměř prázdnými stěnami, s minimem pozitivních podnětů. Přišlo mi to líto, a tak jsme se se sestřičkami domluvily, že to změníme,“ popisuje svoje rozhodnutí Jitka Kratochvílová.

Vše se muselo stihnout v době kompletního malování dětského oddělení. „Oslovila jsem svoje posluchače z kurzu Malby Univerzity třetího věku a ti byli návrhem nadšení. Naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili.“

Parta jedenácti univerzitních seniorů v polovině června obsadila chodby dětského oddělení a v neuvěřitelně krátkém čase, během jednoho dne, je vyzdobila celkem šestnácti motivy pohádkových a večerníčkových postaviček. Na přípravu přitom měli jen 2 až 3 týdny. Současný prostor oddělení je nyní od předchozího k nepoznání a místní sestřičky i děti z toho mají radost.

„Ta akce vznikla vlastně velice spontánně, bez nároku na mzdu či požadavku na finance, nyní vidím, že v očích vedení nemocnice ji jako takovou i vnímají a pozitivní gesto chtějí podpořit úhradou části nákladů. To se mi velmi líbí,“ dodává Jitka Kratochvílová.

Elán a chuť dříve narozených udělat něco pěkného pro ty nejmenší je na druhé straně vyrovnáván poznáním malých pacientů, že krásnou výzdobu, kterou teď kolem sebe na dětském oddělení mají, dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků. I tato „drobná“ akce může v dětech budovat úctu a respekt ke starším, kterého je v současném světě stále méně a méně.

„Moc mým babičkám a dědečkům děkuji, že se místo pohodičky u bazénů či dne stráveného na zahrádce zapojili tak nezištně do tak krásné akce. Mám je moc ráda a jsem na ně pyšná,“ uzavírá pedagožka UJEP.