Dejte si před Vánoci pozor na kapsáře

 •  

Rok se s rokem sešel a opět se nám blíží Vánoce. Vánoční svátky  by  měly  být  plné  klidu a    pohody, bez zbytečných stresů  a nervozity,  zda  jsme již dostatečně všechno nakoupili a    jsme připraveni.

Bohužel u    mnohých z nás tomu tak ovšem  není.  Vánoční  čas  má spousta lidí spojený s vánočním  shonem,  kdy  obchodní centra jsou přeplněná k prasknutí,  vánoční  trhy  plné  lidí shánějících dárky a s  tím samozřejmě souvisí i přeplněná parkoviště.

Právě  tohoto  vánočního shonu  často  využívají  kapsáři, kteří si v přeplněných obchodech a na vánočních trzích vyhlédnou svou oběť, která je zaujata  výběrem  vhodného dárku pro své blízké, a nevěnuje tak pozornost svému okolí.  V    nestřeženém  okamžiku jí obratný kapsář vytáhne peněženku z nákupní tašky, kterou má odloženou v nákupním vozíku, a během chvilky ji tak připraví o našetřené úspory na Vánoce.

Obdobně jako v uplynulých letech mají i letos policisté během  předvánočního  období posílený výkon služby. Od prvního  adventního  víkendu  se hlídky více pohybují v ulicích, v  obchodních centrech a i  na přilehlých  parkovištích.  Zvýšený výkon služby mohou naši občané  zaznamenat  nejenom u  nás, ale i v  případě, že navštíví vánoční trhy ve větších městech na druhé straně hranic.

Již několik let jezdí naši policisté na vyhlášené vánoční trhy do Drážďan, kde ve společných  hlídkách  s německými  policisty  vykonávají  službu. Tyto policejní hlídky jsou velice  pozitivně  vnímány  nejen ze strany českých občanů, kteří  překrásné  vánoční  trhy hojně navštěvují, ale i ze strany německých kolegů, kterým v  případě  řešení  problémů a  překonání  jazykové  bariéry v mnohém pomůžeme.

Abychom si ale všichni užili vánoční pohodu se vším všudy a  nestali se obětí kapsáře, tak je velice důležité nezapomínat na prevenci. Zde je pár jednoduchých rad:

Kapesní krádeže:

 • Buďte ostražití, když jdete od bankomatu, či z peněžního ústavu. Zloději si své oběti typují často právě zde. Nezapisujte k platební kartě PIN kód.
 • Větší finanční hotovost nevystavujte na odiv, toto pravidlo dodržujte i v případě cenných věcí.
 • Peněženku nenechávejte navrchu kabelky nebo nákupní tašky, nenoste ji v průhledných taškách.
 • Nenechávejte kabelku nebo peněženku při nakupování bez dozoru – toto pravidlo platí zejména při nákupu s pojízdnými košíky.
 • Noste kabelku těsně u těla s rukou na zapínání, nejlépe vpředu na břiše. Méně tím zloděje vyzýváte a navíc mu ztěžujete provedení krádeže. V případě, že nesete zavazadla a balíčky, mějte kabelku mezi tělem a těmito předměty. Nevhodná jsou zavazadla umístěná na zádech.
 • Muži, vše důležité noste v náprsních kapsách, nikoli zadních kapsách u kalhot.

Vloupání do vozidel:

 • Auto vždy zamykejte, zavřete řádně okénka, zavazadlový prostor.
 • Nenechávejte klíčky, náhradní klíčky a doklady ve vozidle.
 • Nenechávejte věci, byť nepatrných hodnot, na sedadlech v interiéru vozu, aby nebyla vidět případná kořist.
 • Využijte zabezpečení, kterým jsou vybavena autorádia, např. odnímatelné panely, karty…
 • Uvažujte o instalaci vhodného autoalarmu nebo jiného zabezpečovacího systému.

Jako každoročně varují policejní pyrotechnici před neuváženým nákupem, neodbornou manipulací a dalším nevhodným chováním v souvislosti se zábavní pyrotechnikou.

Přejeme vám krásné a poklidné vánoční svátky.

Veronika Hyšplerová, Policie ČR Ústecký kraj