Co říkáte na valorizaci důchodů, která platí od ledna 2019?

  •  

Českým důchodcům vzroste rekordně penze. Včetně valorizace vzrostou důchody od ledna v průměru o 900 korun měsíčně. Senioři nad 85 let dostanou navíc přidáno o tisícikorunu.

Martin Klika, zastupitel Ústeckého kraje, ČSSD

Senioři  vČeské  republice, navzdory tomu, že celý život poctivě pracovali a   odváděli svůj díl do sociálního systému státu, jsou velmi často vystaveni chudobě. V případě, že žijí po smrti svého partnera osaměle a pouze z jednoho důchodu, nemohou si dovolit platit nájmy ve větších bytech. Malé, levnější byty jsou na mnoha místech republiky nedostatkové. Domácí rozpočet seniorů navíc zatěžují doplatky za léky. Senioři proto pocítí každou stokorunu, která v jejich peněženkách přibude. Valorizaci důchodů proto považuji za velmi pozitivní věc. Je vizitkou každé společnosti, že podporuje své seniory. Je ale dobré předem, než se o valorizaci důchodů, kterou podporuji a nijak nezpochybňuji, rozhodne, vědět, kde stát na její pokrytí vezme peníze. Je nutné určit, které položky rozpočtu může vláda snížit, aby naopak v této velmi důležité mohla přidat. A v  neposlední řadě znát všechny důsledky a dopady tohoto rozhodnutí.

Jan Richter, zastupitel Ústeckého kraje, ANO

Jsem  velice  rád,  že  konečně  došlo k  systémové valorizaci důchodů. V posledních letech byly důchody navyšovány jen jednorázově a nijak výrazně. Bylo by smutné, kdyby v době ekonomického  růstu  byli  právě  důchodci tou skupinou, která by z tohoto růstu měla nejméně. Doufám také, že se nám v  tomto funkčním období podaří připravit a prosadit komplexní důchodovou reformu, která by vyřešila problém důchodů na delší období.

Jaroslav Horák, zastupitel Ústeckého kraje, KSČM

Valorizace důchodů je správné rozhodnutí.  Je  to  příspěvek  na  částečné pokrytí stále rostoucích životních nákladů seniorů s malou penzí.

Jaroslav Kubera, zastupitel Ústeckého kraje, ODS

My jsme v Senátu navrhli ještě vylepšení,  to  ale  neprošlo  Sněmovnou. Nicméně dobře i za to, protože důchody jsou opravdu nízké. Ještě je únosná situace u manželských dvojic. Obrovský problém vzniká, když zůstane senior sám. Protože osamělý senior si pak nemůže  dovolit  platit  nájem  a inkaso. A výměna bytu za menší mnohdy není reálná. Dobrá zpráva pro všechny seniory je, že za chvíli budeme tvořit ne nevýznamnou část obyvatelstva, takže politici nebudou moci takhle významnou část voličů přehlížet.

Petr Šmíd, zastupitel Ústeckého kraje, SPD+SPO

Každá  valorizace  důchodů,  která bude znamenat, že se seniorům zvýší jejich životní standard, je jistě prospěšná. Nemohu se ale zbavit dojmu, že by důchod pro člověka, který celý život poctivě pracoval, měl být zárukou finanční nezávislosti. Sociální systém České republiky  umožňuje  realizovat  zahálčivý život i těm, kteří by pracovat mohli. Finanční prostředky jdou často do nesmyslných projektů a záměrů. Myslím, že bychom se v první řadě měli zamyslet nad tím, že prioritou státu by měly být děti a lidé, kteří náš stát budovali, tedy senioři.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*