Část rentgenu zabila 80letou pacientku. Nehodu šetří policie

Ilustrační foto
  •  

Při běžném vyšetření na rentgenu v ústecké nemocnici zemřela 12.října 80letá pacientka. Spadla na ni část přístroje – rentgenový zářič. Potvrdil to mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou nemocnice spadá, Ivo Chrástecký.

„K neočekávané události došlo při standardním vyšetření pacientky na Radiodiagnostickém oddělení ústecké nemocnice. Žena ve věku 80 let utrpěla závažná poranění, kterým přes intenzivní péči lékařů v 10.19 hodin podlehla,“ uvedl mluvčí. Primář radiodiagnostického oddělení okamžitě zastavil provoz skiagrafického pracoviště.

Nemocnice z provozního hlediska podle ředitele zdravotní péče Josefa Liehneho nic nezanedbala. Rentgen je 2,5 roku starý a denně na něm lékaři vyšetří 100 až 150 lidí.  „Měl všechny povinné kontroly, poslední v červnu. Došlo k dosud neobjasněné technické závadě, kdy hlavice toho rentgenu spadla na pacientku, způsobila jí poranění, a přes intenzivní, dlouhou resuscitaci se nepodařilo pacientku oživit,“ potvrdil pro ČRo Sever Liehne.  Pracovníci nemocnice neprodleně informovali policii. Vyšetřování příčiny nehody potvrdila i policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

„Krajská zdravotní přijala okamžitá opatření, aby ochránila bezpečí pacientů. Přístroj, který nehodu způsobil, byl na radiodiagnostické oddělení ústecké Masarykovy nemocnice instalován a uveden do provozu v prosinci 2015 a vztahuje se na něj tříletá záruční doba. Dne 21. 6. 2017 prošel bezpečnostně technickou kontrolou bez závad,“ dodal Chrástecký.