Café Nobel Teplice: Malajsie a Sumatra, země plné kuliček

  •  

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro tropického deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského. Ve čtvrtek 15. srpna na teplické hvězdárně; pochopitelně se spoustou krásných obrázků.

Seznámíte se s bizarními brouky, mravenci, obojživelníky nebo i plazy a dozvíte se, jak je složité fotografovat živočichy v přítmí pralesa. „Prostřednictvím makrofotografií se podíváme do hnízda termitů, na brouky, kteří žijí v přátelském vztahu s mravenci, nebo na mouchy, které napodobují jedovaté mandelinky,“ zve na další letní povídání koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Pavel Krásenský je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě. Jako entomolog navštívil řadu evropských i asijských zemí, Francouzskou Guyanu nebo Austrálii. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých. Fotograficky dokumentuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Publikoval řadu odborných i vědeckopopulárních článků, v domácích i zahraničních časopisech se můžete setkat s jeho fotografiemi i kresbami. Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie. Své fotografie také vystavuje.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18.00. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.