Café Nobel: Je život v kosmickém prostoru?

Domnělá fosilní bakterie z meteoritu ALH84001. Autor: NASA, licence Public domain,
  •  

Mohly by živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Přilétly snad kdysi díky tomu zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Tomáš Petrásek. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

Živé organismy nás i tady na Zemi stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Dají se v meteoritech nalézt stopy mimozemského života? „Někteří vědci říkají, že už podobné stopy našli,“ říká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. „Ale ruku do ohně by za to většinou nedali…“

Tomáš Petrásek pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Vedle své odborné činnosti je Tomáš Petrásek také spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction.

Café Nobel se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je v 18:00 hodin. Místa na přednášku si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

UJEP Ústí nad Labem