Café Nobel – Černobyl 31 let poté

  •  

Černobylská havárie z roku 1986 je až do dnešních dnů nejhorší katastrofou jaderné elektrárny v dějinách. O jejím průběhu, následcích a jejich odstraňování, které se naplno rozbíhá až v současnosti, bude v úterý  18. dubna v rámci Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe přednášet jaderný fyzik Vladimír Wagner.

Při katastrofě Černobylské jaderné elektrárny zahynulo několik desítek lidí. Statisíce jich musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág, který zničený blok bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Větší části dosud uzavřeného území byly vyhlášeny přírodními rezervacemi. „Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Vladimír Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy, kde se zabývá studiem horké a husté jaderné hmoty a využitím protonů urychlených na vysoké energie pro tříštění těžkých jader a produkci intenzivních toků neutronů využitelných ke spalování jaderného odpadu. Přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Je členem Komise pro energetiku AV ČR a také pilným popularizátorem vědy. V roce 2015 mu vyšla kniha Fukušima I poté: Cesta od havárie k rekonstrukci, důsledky a dopady pro Japonsko i svět.

Přednáška v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace

o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz. Partnery Café Nobel jsou Česká spořitelna, nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

UJEP Ústí nad Labem