Café Nobel bude na hvězdárně

  •  

V červenci uplyne půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo, od tragické smrti posádky Apolla 1 až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně provede popularizátor kosmonautiky Milan Halousek.

Když v neděli 20. července 1969 přistál na Měsíci lunární modul Eagle americké kosmické expedice Apollo 11 a astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin otiskli své první stopy do měsíčního prachu, naplnily se sny milionů pozemšťanů o cestování vesmírem. „Přistání na Měsíci však nebylo jen tak,“ říká popularizátor kosmonautiky Milan Halousek. „Americký prezident Nixon měl připravený smuteční projev pro případ, že by mise Apollo 11 selhala. Když potom vše dobře dopadlo, zasypali Američané v New Yorku posádku více než dvaceti tunami papírových konfet.“

Co předcházelo prvním krokům Neila Armstronga po Měsíci a co po nich následovalo? Proč zemřela posádka Apolla 1 a co způsobilo téměř fatální nehodu mise k Měsíci s „nešťastným“ číslem 13? A proč jsme se na Měsíc dosud nedokázali (nebo nechtěli) vrátit? To vše se během přednášky dozvíte.

Milan Halousek je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit. Je předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti. Popularizaci se věnuje od počátku 80. let. „Má za sebou kolem tisícovky přednášek a besed pro děti, studenty a veřejnost a také desítky článků v denním tisku i časopisech,“ zve koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.